دپارتمان روانسنجی و نوروتراپی

مرکز خدمات تخصصی روانشناسی و مشاوره موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری

در این دپارتمان، در دو حوزه ذیل خدمات ارائه می گردد:

  • اجرای آزمون های سلامت روان ( از قبیل هوش و شخصیت ): سلامت روان به اندازه سلامت جسم حائز اهمیت است و آزمون های روانشناختی یکی از ابزار های سنجش سلامت روان است.

 

  • انجام نوروتراپی:

نوروتراپی رویکردی برای درمان مسائلی مانند اضطراب، افسردگی، ناهنجاری های مغزی و… است که تغییر حالات مغز را هدف قرار می دهد. این اصطلاح شامل نورو فیدبک و بیوفیدبک است، که هدف آنها بازیابی مغز، ایجاد مهارت های جدید یا افزایش آمادگی جسمی و بهبود عملکرد مغز از طریق نوعی تمرین مغزی است. اما نوروتراپی همچنین استفاده از تکنیک های تحریک مغز مانند تحریک به وسیله جریان مستقیم (tDCS) ، ورود داده های صوتی و تصویری (AVE) را نیز در بر می گیرد.

نوروتراپی مبتنی بر این عقیده است که نحوه تفکر، احساس و عملکرد ما در عملکرد فیزیولوژیکی ما، خصوصاً در سیستم مغزی و عصبی منعکس می شود. مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب هنگامی که مغز در حالت ها و الگوهای ناسازگار گیر می کند اتفاق می افتند.

در این کلینیک خدمات نوروفیدبک، تحریک الکتریکی مغز توسط جریان مستقیم ( (TDCS و تحریکات صوتی و تصویری (AVE)انجام می‌ پذیرد. نوروفیدبک نوعی خودتنظیمی امواج مغزی است. در نوروفیدبک حسگرهایی به سر بیمار وصل و از طریق آنها فعالیت امواج مغزی دریافت می‌شود. سپس این اطلاعات در قالب یک بازی کامپیوتری به بیمار عرضه می‌شود تا عملکرد مغزی خود را از طریق آن کنترل نماید. نوروفیدبک از طریق شرطی‌سازی عامل به اصلاح امواج مغزی می‌پردازد. تحریک مغزی یکی از روش‌های غیرتهاجمی درمان مغز است که با استفاده از جریان الکتریکی ضعیف و پیوسته اثر خود را به جا می‌گذارد و امروزه کاربرد گسترده‌ای در درمان اختلالات روان‌پزشکی و مغزی پیدا کرده است.